Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedovaté rostliny

14. 1. 2008
Existuje celá řada rostlin, keř a stromů, které jsou pro koně a ponye jedovaté. Některé z nich jako PRYSKYŘNÍK, které jsou jedovaté jen čerstvé a ve velkém množství, nejsou jinak chutné. Na druhé straně koně s velkou chutí spořádají tis, jehož všechny části jsou smrtelně jedovaté. Už malé množství kolem 0.5kg, může koně zahubit. všechny výběhy bychom proto měli pečlivě zkontrolovat, než do nich koně vypustíme, a i pak pravidelně prohlížet, neboť semínko jedovaté rostliny sem může zabloudit z vedlejšího ozemk.
Jednou z nejnebezpečnějších rostlin je STARČEK PŘÍMTNÍK, který je ysoký snadno rozeznatelný podle žluté barvy svých květů Starček obsahuje alkoidy, které zasahují játra, a jejich účinek se kumuluje:malé dávky konzumované pro delší dobu jsou stejně nebezpečné jako velké množství pozřené v krátkém časovém úseku.Na otravu starčkem neexistuje žádná specifická léčba a jeho účinky jsou většinou smrtelné.
Starček může být vyhuben postřikem - nejlépe od konce dubna do začátku května, kdy se vyvíjejí výhonky a vznikají mladé rostliny. Nebo ho můžeme také vykopat, ale to je pracněší. Ze země musíme odstranit všechny kořeny a rostlinu spálit. pokusy s odřezáváním rostliny v květu, aby se zamezilo jejímu vysemenění, pravděpodobně problém nevyřeší, neboť rostliny většinou následující rok vyrostou jěště silnější.
Jestliže je výběh zamořen touto rostlinou skutečně silně, nejlepším řešením je zem zorat a znovu osít. Čím lepší je hospodaření s trávním prostem, tím méně je pravděpodobné, že se nám objeví starček. Čím jsou drny trávy hustčí, tím má starček méně šancí sem proniknout.
NÁPRSTNÍK
Který je stejně jako starček chutnější, jestliže je usušený v seně, než když je čerstvý, je pro koně rovněž smrtelný. Již množství 100 g může způsbit smrt. Symptomy otravy náprstníkem zahrnují křeče a dýchací obtíže. Kůň zemře během několika hodin.
BOLEHLAV
Má stejně katastrofický účinek, přestože v tomto případě je smrtelná dávka větší (asi 2.5 - 5 kg). Všichni členové čeledě rulíkovitých jsou jedovatí, tejně jako OMĚJ.
PŘESLIČKY
Které se běžně vyskytují v močálových oblastech, mohou být nebezpečné, jsou-li konzumovány ve větším množství v seně. Koně většinou silné stonky nežerou.
Keře a stromy, jimž by se kon měli vyhnout za kždou cenu, zahrnují RODODENDRONY (malé množství způsobí smrt díky zástavě dýchání)
OLEANDR,


ŠTEDŘENEC(především semena)ZIMOSTÁZ, PTAČÍ ZOB a VAVŘÍN. Všechny části tisu, čerstvé nebo suché, jsou již v malých množství smrtelné a protijed není znám. OCÚN obsahuje jed, který se ukládá v organismu, a v době, kdy se příznaky projeví, již není pomoci. Jed obsažený v hasivce má rovněž kumulační efekt, který způsobuje pomalý růst, ztrátu koordinace a celkově zrátu kondice. Měli bychom si také dát pozor, jestliže se ve výběhu nebo v jeho okolí objevují DUBY. Úroda ŽALUDŮ je každý rok jiná. Jestliže je kůň ozře ve větším množství, monu být škodlivé. Měli bychom je shrabat odstranit!!!

ROSTLINY, KEŘE A STROMY, KTERÉ JSOU PRO KONĚ JEDOVATÉ:
Hasivky, pryskyřník, ln, náprstník, bolehlav, přeslička, lupina, ocůn, rulík, vikev, starček, přimětník, plavuň, bodlák
Zimotřáz, vavřín, oleandr, ptačí zob, rododendron
Řešetlák, štedřenec, magnólie, tis
Žaludy
Zdroj:kniha Kůň chov a péče

Starček přímtník                               Obrazek
Oleandr

Obrazek

Štědřenec

Obrazek


náprstník červený                                     

Obrazek

oměj Obrazek

Zdroj: Internet (obrázky)

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář