Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cutting

28. 7. 2008

SAMOSTATNĚ PRACUJÍCÍ KŮŇ

Cílem výcviku koně pro cutting je samostatně pracující kůň, kterému jezdec ukáže tele a on je jež převážně samostatně udržuje stranou od dobytka ve stádu. V okamžiku, kdy je tele ze stáda odděleno, musí jezdec povolit otěže a nechat koně samostatně pracovat. Může pomáhat pouze holeněmi, přičemž koni ukazuje, kde je linie, kterou má hlídat. Jakákoliv jiná pomoc od jezdce je trestána penalizací.

PRAVIDLA

Cuttingová pravidla jsou relativně složitá. Jezdec má na splnění úlohy 2,5 minuty. Ve chvíli, kdy dvojice začíná soutěž, má 70 bodů a rozhodčí od nich odčítá minusové body nebo přičítá plusové body. Za únik telete je penalizace 5 bodů, body se ztrácejí i za předčasné ukončení práce koně s teletem nebo například i za málo povolené otěže.

CUTTINGOVÝ KŮŇ

Ke cuttingu jsou používáni převážně koně plemene qurter horse a paint horse. U těchto plemen jsou speciální cuttingové linie, které mají tzv. cow sence neboli cit pro dobytek.

OBLÍBENÁ DISCIPLÍNA

Cutting je divácky nesmírně atraktivní disciplnína. Vidět koně, jak skáče jako kočka ze strany na stranu, aby mu dobytče neuteklo, je nevšední zážitek. Výcvik takového koně je časově i finančně náročný. A ani pořizovací cena cuttingového koně není malá.

Text: časopis Svět koní

http://western.websnadno.cz/thatslycat_cutting_original.jpg
foto:http://western.websnadno.cz/thatslycat_cutting_original.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář