Jdi na obsah Jdi na menu
 


KONĚ Z TURKMENISÁNU
Achaltekinští koně jsou považováni za nejstarší plemeno na světě a jsou o něm dochované zprávy staré 3000 let. Díky izolovanosti pouštních oáz Turkmenistánu se zachoval téměř původní ráz tohoto plemene i přes určitý podíl arabské a berberské krve. Jsou přizbůsobeni tvrdému životu na poušti a jsou velmi odolní. Chovatelé kmen Achal a Teke si vždy hříbata vychovávali vlastoručně, oddělovali je od ostatních koní a vychovávali je k věrnosti k majiteli. Tak získali mnohdy velmi oddaného partnera v boji.
POPIS
Tito pouštní koně na první pohled zaujmou svou štíhlostí. Jsou vysocí 150 až 157 cm. Hlavu mají jemnou a krk je často jelení, což u tohoto plemene nepovažuje za chybu. Srst je velmi jemná a hříva i ocas jsou řídké a krátké. Mohou mít všechny základní barvy, ale nejoblíbenější jsou různé odstíny ryzáků a plaváků se zaltým nádechem a žluťáci.
VŠESTRANNÝ SPORTOVEC
Nejlepších výsledků dosahují achaltekinští koně ve vytrvalostních závodech. Nejtěžší závod se konal v roce 1935, kdy koně překonali vzdálenost 4152 km z Ašchabádu do Moskvy během 84 dní. Ale uplatňují se i v parkúrech nebo drezuře a v Turkmenistánu se používají ke klasickým dostihům.

                                                                                       
text: časopis Svět koní


http://www.equichannel.cz/images/clanky/clanky2672.jpgfoto:www.equichannel.cz 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář